piątek, 22 kwietnia 2016

Rozmowa kwalifikacyjna - dozwolone pytania

o co może pytać przyszły pracodawca, rozmowa kwalifikacyjna
 

Pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia następujących dokumentów:
1) wypełnionego kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
2) świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,
3) dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,
4) świadectwa ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,
5) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
6) innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów -bez podstawy prawnej nie można żądać dostarczenia zaświadczenia o niekaralności (obowiązek dostarczenia dotyczy np. nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu - chodzi o tzw. szkoły publiczne, w służbie cywilnej), nie można też wymagać CV ze zdjęciem.

Osoba ubiegająca się o zatrudnienie może dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające jej umiejętności i osiągnięcia zawodowe, świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w innym roku kalendarzowym niż rok, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie oraz dokumenty stanowiące podstawę do korzystania ze szczególnych uprawnień w zakresie stosunku pracy.

Pracodawca może żądać od pracownika złożenia kwestionariusza osobowego, w którym uzupełnia się następujące dane:
1)   imię (imiona) i nazwisko;
2)   imiona rodziców;
3)   datę urodzenia;
4)   miejsce zamieszkania (adres do korespondencji);
5)   wykształcenie;
6)   przebieg dotychczasowego zatrudnienia. 
7)  innych danych osobowych pracownika, a także imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci pracownika, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy; gdy pracownik ma będzie korzystać z uprawnień związanych z rodzicielstwem – np. z urlopu wychowawczego, z którego pracownik może korzystać najwyżej do ukończenia przez dziecko 4 roku życia, czy z prawa do 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat
8)   numeru PESEL pracownika

Pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia oryginałów tych dokumentów tylko do wglądu lub sporządzenia ich odpisów albo kopii.

Pracodawca przeprowadzając rekrutację nie może pytać między innymi o:
- nałogi,
- nadużywanie alkoholu,
- przekonania polityczne,
- wyznanie (chyba, że kandydat ubiega się o zatrudnienie w instytucjach takich jak kościoły, inne związki wyznaniowe, a także w organizacjach, których etyka opiera się na religii, wyznaniu, światopoglądzie),
- orientację seksualną,
- przynależność związkową,
- pochodzenie etniczne,
- stan cywilny.
Generalnie uznać można, że pytanie o hobby również jest niedopuszczalne, choć znaczna większość ubiegających się o zatrudnienie w swoim CV zamieszcza takie informacje. Pytanie o ciążę jest możliwe przy ubieganiu się o pracę, która jest wzbroniona kobietom w tym stanie.





Kiedy można wręczyć dyscyplinarkę pracodawcy? -


Źródła
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika Dz.U. 1996 Nr 62, poz. 286. 
Wersja aktu od 22 lutego 2016 r. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz