wtorek, 19 kwietnia 2016

Urlop na żądanie - forma, termin, brak zgody




KTO UDZIELA
Pracodawca.

KIEDY
Wniosek złożony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, przed rozpoczęciem pracy.

FORMA WNIOSKU
Nie ma znaczenia sama forma zgłoszenia żądania pracodawcy przez pracownika woli korzystania z urlopu na podstawie art. 1672 k.p. Żądanie takie może być zgłoszone także faksem skierowanym do pracodawcy. Oczywiście, jeśli jest to dopuszczalne i możliwe w danym zakładzie pracy wniosek można składać telefonicznie, przez SMS, tak, aby informacja dotarła do pracodawcy.

ODMOWA
Każdy urlop, także tzw. urlop na żądanie, może być rozpoczęty wówczas, gdy istnieje w tym zakresie pozytywna decyzja pracodawcy, zakomunikowana pracownikowi. Do wykorzystania urlopu z art. 167[2] KP nie uprawnia zatem pracownika samo złożenie przez niego wniosku (żądania), a samo zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu urlopu nie stanowi podstawy do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca może bowiem odmówić udzielenia takiego urlopu ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że zasługujący na ochronę wyjątkowy interes pracodawcy wymagałby obecności danego pracownika w pracy w okresie określonym w żądaniu udzielenia urlopu.

NIEOBECNOŚĆ MIMO BRAKU ZGODY
Złożenie wniosku urlopowego po upływie przewidywanej chwili rozpoczęcia pracy nie obliguje pracodawcy do udzielenia urlopu, a co za tym idzie - nieobecność pracownika w pracy może mieć w takiej sytuacji charakter nieusprawiedliwiony. Zachowanie polegające na opuszczeniu miejsca pracy po wystosowaniu żądania urlopu należy traktować jako bezprawne, tj. naruszające podstawowy obowiązek pracowniczy w postaci konieczności przestrzegania ustalonego u pracodawcy czasu pracy.
Przykrych konsekwencji można uniknąć dostarczając pracodawcy zwolnienie lekarskie. Jeżeli nieobecność była spowodowana problemami zdrowotnymi, to pracownik zobowiązany jest dostarczyć zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza swojemu pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.

TERMIN ZGŁOSZENIA
Żądanie pracownika powinno być zgłoszone najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, jednak do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go czasu pracy w danym zakładzie pracy. Regulamin pracy lub przyjęta praktyka pracodawcy mogą przewidywać także późniejsze zgłoszenie wniosku o udzielenie "urlopu na żądanie" (tamże). pracownik powinien zgłosić swe żądanie najwcześniej jak to możliwe, aby pozwolić pracodawcy na podjęcie środków zaradczych wynikających z potrzeby zapewnienia zastępstwa

CZĘŚĆ URLOPU WYPOCZYNKOWEGO
Urlopu na żądanie stanowi część ogólnego urlopu wypoczynkowego pracownika, ale wykazuje także cechy szczególne w ramach łączącego strony stosunku pracy.
1. Nie jest on objęty planem urlopów, art. 163 § 1 k.p.
2. Nie ma do niego zastosowania reguła dotycząca finalnego okresu udzielenia urlopu, art. 168 k.p.
3.  Nie jest też tu aktualna zasada urlopu nieprzerwanego, art. 152 k.p.
4. Nie ma zastosowania ogólny reżim prawny udzielania urlopu w częściach - art. 162 k.p.).

Źródła

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2008 r. sygn. akt II PK 162/07);

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 października 2009 r., sygn. akt. II PK 123/09

Wyrok Sądu Najwyższego - Sądu Dyscyplinarnego z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. akt. SNO 29/13.


brak zgody pracodawcy na urlop na żądanie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz